Perła architektoniczna Wrocławia
Idealne miejsce zarówno dla firm poszukujących inspirujących przestrzeni, jak i pasjonatów historii
Posłuchaj wyjątkowej rozmowy, która powstała w trakcie odwiedzin willi przez Agatę Chmielowską, Miejskiego Konserwatora Zabytków  i Piotra Bartysia,redaktora Radia RAM.
Poznaj pasjonującą historię Willi Pfluga!

Zabytek w nowym wydaniu

Willa projektu niemieckiego architekta Emila Boethke powstała w roku 1876 dla Adalberta Pfluga, ówczesnego szefa taboru kolejowego Miasta Wrocławia. Przebudowana w 1914 r, w latach 30-tych była siedzibą studenckiej korporacji Uniwersytetu Wrocławskiego „Vandalia”. Początek XX wieku przyniósł pomysł na eksperyment urbanistyczny całego kwartału przy ul. Liskego, który projektowano z miejskim rozmachem przeznaczając niebagatelną część terenu na skwery i trakty zielone. Wszystko to z niewątpliwą korzyścią dla otoczenia budynku.

Niebanalny projekt

Pierwszy właściciel budynku był nietuzinkowym człowiekiem: na wskroś nowoczesnym, a jednocześnie zakochanym w pięknie uniwersalnym. Architekt obiektu Emil Boethe podążył zatem za jego temperamentem innowacyjnego przedsiębiorcy i wrażliwością kontemplującego estety, tworząc niepowtarzalną i piękną przestrzeń, ukrytą w centrum miasta.

Urok historii wkomponowanej w nowoczesność

Willa Pfluga jest perłą architektoniczną Wrocławia, a jednocześnie nowoczesną przestrzenią. To idealna miejsce zarówno dla firm poszukujących inspirujących przestrzeni, jak i pasjonatów historii. Na tyłach willi stanął 3-kondygnacyjny przeszklony budynek biurowy. W jego elewację została wkomponowana ściana dawnej stajni wraz z jej charakterystycznymi detalami – murem pruskim, zabytkowymi wrotami i głową konia. Starą zabytkową willę połączono w parterze z nowym biurowcem przeszklonym łącznikiem, domykając przestrzeń dziedzińca przed dawnym budynkiem stajni.

Imponujące pierwsze wrażenie

Od strony ulicy Liskego został zaprojektowany nowoczesny budynek apartamentowy, gdzie stworzony dialog dwóch wież: starej i nowej pozwala nadać wjazdowi na posesje charakter bramy, a usytuowana na najwyższej kondygnacji części zabytkowej pracownia projektowa zyskała jedyną w swoim rodzaju siedzibę-łączącą zabytkowa tkankę klatki schodowej i wieży z przestronnymi przeszklonymi pokojami i świetlikami poddasza. Wita nas zabytkowa sień i nastrojowe wnętrza sali konferencyjnej, kominkowej i gabinetowej. Dalej szklany łącznik ukazuje zielony dziedziniec i prowadzi nas do nowej części nieruchomości - współczesnej przestrzeni biurowej.

Zachwycające wnętrza

Adaptacja na obiekt biurowy pozwoliła wyeksponować najcenniejsze fragmenty zabytkowej tkanki w powiązaniu z odrestaurowanymi elementami otoczenia. Nierozerwalnie łączy się tu stare z nowym, postęp z poszanowanie tradycji miasta. To przekłada się na wyjątkową atmosferę od momentu przekroczenia progu tego miejsca. Budynek zachęca do uważnej admiracji niepospolitego wystroju. Znajdują się w nim pozłacane stiuki, malowidła o tematyce mitologicznej i biblijnej, kolorowe witraże, boazerie czy ceramiczne delfty w kominku, jak również harmonijnie wkomponowane nowoczesne detale.

znajdź swój wymarzony loft

Archicom to inicjatywa, odwaga i przedsiębiorczość. Projektujemy z pasją zgodnie z najnowszymi trendami. Fascynacja architekturą, która ma służyć człowiekowi przejawia się w każdym projekcie. Grupa Archicom, zrealizowała ponad 150 obiektów mieszkalnych, hotelowych i biurowych. Własna pracownia architektoniczna i dział realizacji inwestycji gwarantują bezpieczeństwo i najwyższą jakość realizowanych projektów.

Iwona Majkowska

pokaż mail & telefon